-

Ako zabrániť prehrievaniu domu cez veľké presklenia pomocou skiel

Bol vždy Vašim snom doslova presklený dom? Nadrozmerné sklá takmer bez obvodových múrov sú esteticky veľmi vzhľadné a moderné a dokážu dodať domu nádych luxusu. S veľkým presklením sú však spojené aj niektoré menšie či väčšie problémy, ktoré by mal každý budúci majiteľ takéhoto domu dobre zvážiť. Prvým je potrebná údržba. Veľa skla = veľa umývania. Pri pevných preskleniach je potrebné myslieť na to, ako ich počas roka budete udržiavať a umývať. Je síce super mať moderný presklený dom, avšak je dobré si uvedomiť, že tieto presklenia a ich umývanie Vás budú sprevádzať takmer celý život. Je preto vhodné ich umiestniť hlavne na také miesta, ku ktorým máte prístup a nemusíte si 3x ročne pre ich umytie objednať vyskozdvižnú plošinu.

Druhým problémom je prehrievanie domu. Keďže každý rok sú letá na Slovensku teplejšie a teplejšie, efektívne zamedzenie prehrievania domu je čím ďalej komunikovanejšou záležitosťou. Ak plánujete stavať pasívny dom, ktorého vyhrievanie bude výrazne závisieť na solárnych ziskoch, pre Vás je vhodnou alternatívou exteriérové tienenie v podobe exteriérových žalúzií, roliet, okeníc alebo scereenových roletiek. Tie dokážete efektívny využívať len vtedy, keď to uznáte za vhodné. Ak ale bude Váš dom vybavenými modernými systémami chladenia a vykurovania, ako je napríklad tepelné čerpadlo, a veľké presklenia chcete len z dizajnovej stránky, vhodným variantom odmedzenia prehrievania domu je využitie špeciálneho protislnečného/reflexného skla.

Zdroj: www.slovaktual.sk

Existuje niekoľko základných druhov protislnečných skiel, ktoré umožňujú vďaka špeciálnej pokovenej vrstve odraziť alebo pohltiť tepelné žiarenie . Môžete si dokonca vybrať z niekoľkých farebných variantov ako bronzová, strieborná, zelená, číra alebo modrá. Výhodou reflexných skiel je aj ,,zrkadlový efekt,,. Kým z vnútra sa toto sklo javí ako klasické priehľadné izolačné sklo, z exteriéru pôsobí ako sčasti priehľadné zrkadlo, ktoré dokáže okrem nežiadúceho slnečného žiarenia odraziť aj neželané pohľady susedov. Na tento efekt sa však nedá spoľahnúť a určite nedokáže nahradiť interiérové či exteriérové tienenie. V noci, keď je vonku tma a v interiéri zapnete svetlo, tento zrkadlový efekt sa stráca a okoloidúci Vás majú ako na dlani. V tomto prípade je dobré reflexné sklo doplniť závesmi, žalúziami alebo iným typom interiérového/exteriérového tienenia.