-

Solárne zisky cez presklenie

Okná, okrem toho, že majú čo najlepšie izolovať interiér od vonkajších poveternostných podmienok, dokážu domácnosti ušetriť celkom peknú časť nákladov. Sklo totiž dokáže do interiéru prepustiť určitú časť slnečnej energie. Každý typ skla má však iný solárny zisk. Preto, ak staviate nízkoenergetický, pasívny dom, je dobré sa pri výbere okien orientovať podľa ukazovateľa, ktorým je solárny faktor skla (g).


Zdroj: www.slovaktual.sk

Tento faktor hovorí o tom, koľko slnečnej energie prenikne do interiéru cez sklo v podobe tepla. Solárny faktor sa udáva v percentách a čím je jeho hodnota vyššia, tým viac sa dokáže interiér prostredníctvom slnečnej energie získanej cez sklo zohriať. Ak chcete dom vyhrievať prostredníctvom solárnych ziskov, je vhodné pri projekte myslieť na správnu orientáciu stavby. V prípade nízkoenergetických a pasívnych domov je vhodné orientovať veľké presklenia na južnú/juhozápadnú stranu. Vtedy je solárny faktor najvyšší. Veľké solárne zisky však sprevádza prehrievanie interiéru. K solárnym ziskom skla prispieva tiež spôsob jeho umiestnenia do krídla.

V oknách od nášho dodávateľa Slovaktual sa sklá do krídel vždy vlepujú. To zabezpečuje väčšiu priepustnosť svetla, nakoľko tento systém je pohľadovo užší, teda prispieva aj k zvýšeniu solárnych ziskov. Okrem toho máme k dispozícii špeciálne sklá LUX, ktoré dokážu zabezpečiť o 13% vyššiu úsporu slnečnej energie ako pri štandardných sklách a maximálnu priepustnosť svetla. Veľké presklenia v zimných mesiacoch interiér príjemne vyhrejú, avšak v lete, pri horúcich dlhý dňoch Váš dom dokážu premeniť na horúcu pec. Preto je vhodné pri projektovaní a samotnej stavbe myslieť na vhodné tienenie. Najúčinnejšie je v tomto prípade exteriérové tienenie v podobe exteriérových žalúzií, roliet alebo screenových roletiek. Tie dokážu okná aj Vás interiér uchrániť od najväčšieho úpeku a zároveň aj neželaných pohľadov okoloidúcich či susedov.


Zdroj: www.slovaktual.sk