-

Farebné zladenie okien – akú farbu si vybrať ?

Vybrať si farbu okien je v niektorých prípadoch hotová veda. Máme niekoľko základných možností povrchovej úpravy okien a dverí.

Pri plastových oknách je asi najvyužívanejšou z nich laminácia, teda potiahnutie plastových profilov laminovacou fóliou. K dispozícii sú drevodekory, imitácia hliníka alebo iné jednoliate odtiene farieb ako antracit, zelená, modrá alebo červená. Výberu správnej laminácie je potrebné venovať náležitú pozornosť, nakoľko, navzdory tomu, čo si ľudia väčšinou myslia, plastové/hliníkové okno sa nedá kvalitne prelaminovať do inej farby. Laminovacie fólie sú UV stále a do istej miery aj oderuvzdorné, čím chránia okenné profily a predlžujú ich životnosť. Väčšina zákazníkov uprednostňuje lamináciu len z exteriéru, pričom zvnútra ostáva okno biele. Je to najmä z dôvodu, že biela farba sa v interiéri jednoducho dolaďuje s inými materiálmi a farbami. Samozrejme, okno je možné laminovať z oboch strán, teda ak Vám viac vyhovuje mať okná farebné aj z vnútra, nie je to žiaden problém. V tomto prípade však vždy odporúčame brať do úvahy veľkosť a presvetlenie miestnosti. Ak sú totiž miestnosti malé, alebo relatívne tmavé, farebnosť okna v interiéri zvykne tento dojem ešte umocniť a miestnosť opticky zmenší. Naopak, ak sú miestnosti veľké a priestranné, tu Vám nič nebráni použiť svoju fantáziu a dostať do interiéru potrebnú farebnosť prostredníctvom okien.


Laminované hliníkové okno HEROAL 72i so skrytým krídlom z exteriéru

Druhým základným typom povrchovej úpravy je práškové lakovanie do RAL farieb. Ide o štandardizované odtiene farieb, ktoré majú pridelené konkrétne všeobecne uznávané číslo. Ak si napríklad vyberiete farbu RAL 7016, dostanete okná v odtieni antracit. Táto povrchová úprava sa využíva pri hliníkových oknách alebo oknách s hliníkovým klipom. RAL nástrek umožňuje majiteľom domu sfarbiť okná a dvere do akejkoľvek farby, akú si vyberú. Ružová, žltá, olivovo zelená… Pri nástreku okien si môžete zvoliť, či vybraná farba bude v lesklom alebo matnom prevedení, či bude hladká alebo so špeciálnou povrchovou úpravou ktorá je štruktúrovaná (drsná). Ak máte záujem o vyššiu triedu povrchovej úpravy, môžete zvoliť povrchovú úpravu HWR, ktorá spĺňa najvyššie požiadavky voči oderuvzdornosti a tiež veľmi efektívne odoláva poveternostným podmienkam.

Nemusíte sa báť farby kombinovať. A to nie len z pohľadu interiéru a exteriéru, ale aj samotných pohľadových strán. To znamená, že farba rámu okien môže byť iná ako farba ich krídel. Takéto kombinácie farieb sa využívajú zväčša pri výmene okien v starších historických budovách, kde je potrebné zachovať farebnosť pôvodných okien. Stretávame sa tak s oknami, ktorých rámy sú tmavočervené a krídla biele. Prípadne sa dajú skombinovať akákoľvek iné farby.


Hliníkové okno HEROAL 65 v RAL nástreku

Kým pre plastové okná je vhodnou povrchovou úpravou laminovanie, pri hliníkových oknách si môžete zvoliť, či ich chcete v nástreku alebo laminácii. Predtým, ako si vyberiete akým spôsobom chcete s oknami priniesť na stavbu farebnosť, odporúčame oboznámiť sa so vzorkovníkmi a možnosťami výrobcov jednotlivých výrobkov na stavbe (garážové brány, ploty, strechy, odkvapy…), aby ste tieto komponenty dokázali efektívne zladiť.